Když květináče zalévají za vás

Date:

Než přijde sezóna přesazování pokojových květin, porozhlédněte se po květináčích, které by vám mohly zjednodušit péči.

Pokud v sobě skrývají rezervoár pro vodu, některé květiny nebudete muset zalévat častěji než jednou za čtyři týdny.

Je to, jako byste měli květináč a dekorativní obal v jednom. Zatímco navenek vypadá úžasně a cítit z něj jemnou práci designérů při návrhu, uvnitř je funkční nádoba, ve které prosperují všechny druhy květin. Ať už milují vlhkou zem, nebo na přemokření jinak reagují.

Voda, která stoupá vzhůru
Bez ohledu na to, zda se jedná o nejmenší samozavlažovací květinník pro útlou tahavku, nebo o majestátný květináč pro dvoumetrovou palmu, dvojice do sebe vložených nádob odděluje dva světy. Ve spodní je štědrá zásoba vody, ve vrchní substrát s kořenovým systémem rostliny. Vždy, když je nouze o vláhu, voda pomalu stoupá vzhůru. A spolu s ní i živiny, které občas ve formě rozpustného hnojiva přimícháte do zálivky.

Mnohé květináče jsou vybaveny vodoznakem tak, abyste měli vždy představu o tom, kolik vody je v zásobníku. To, že je třeba dolít další, zjistíte dříve, než vaše oblíbená fuksia nebo koleus zvadnou. Kontrastní hůlka s plovákem ukrytým v nádobě spočívá mezi nepřehlédnutelnými ryskami vodoznaku na okraji květináče, a tak máte přehled, co se děje na okenním parapetu byť iz pohodlí pohovky.

Substrát určuje strategii
Bohatý rašelinový substrát je zárukou toho, že si rostliny, které milují vodu, přijdou na své. Během několika týdnů jej přerostou jemné kořínky, které se začnou spouštět přes úzké štěrbiny do zásobníku s vodou. Jelikož jim pobyt pod vodní hladinou bez přístupu vzduchu nepřekáží, postupně tam vytvoří svůj malý svět. Zkušenosti říkají, že takový přístup může oddálit přesazování. Přerostlé kořeny stačí jednou za několik měsíců seříznout a květ prosperuje ve stejné nádobě, aniž by vás rostoucí objem květináče vytlačoval z pokoje.

Květy, které na přebytek vody reagují citlivě, využijí samozavlažovací květináče odlišným způsobem. Obě nádoby stačí jen propojit knotem ze skelných vláken a místo rašeliny použít při výsadbě keramický substrát z pálené hlíny, nebo zeolitu, či jiného podobného materiálu. Voda bude v malém množství vzlínat vzhůru a rostlinka bude mít střídmou, ale nepřetržitou dodávku vláhy. Bez obav o přemokření.

Mají svá specifika
Jsou vyšší než obyčejné květináče o stejném průměru a vždy máte pocit, že květiny které jste do nich prosadili, jsou jakési krásnější. Na vyšší noze získali kus majestátnosti. Jakoby ze dne na den vyrostly a dospěly. Díky tomu, že nádoby jsou uzavřeny, z parapet a nábytku se ztrácejí všechny podmisky, které tam dosud stříhly na vodu ze protékající zálivky.

Jelikož nádoby jsou oddělené, výrobci jsou při tvarování takových květináčů nesmírně odvážní. Vytrácí se pravidlo, že květináč musí být na vrchní straně širší než na spodku, přibývají nové křivky, čtvercové průřezy a prvky, které se obvykle nevidí. Také materiály jsou ušlechtilejší, srovnatelné s dekorativními obaly. Vysoký lesk a precizní zpracování je na místě.

Střídáním vyšších a nižších nádob lze na oknech nejednou dosáhnout vyšší hustoty výsadby a naaranžovat vedle sebe květiny, které ještě nedávno spolu neladily. Smělých barev a jejich kombinování se není třeba obávat. V moderním interiéru vypadá všechno opravdu dobře.

Než do nákupního košíku uložíte ty, které jste si vybrali, porovnejte velikost výsadbové nádoby o průměru dosavadních květináčů. I u větších samozavlažovacích květinníků se může stát, že při přesazování zjistíte, že vám prostě nesedli. Nechali jste se unést jejich velikostí při pohledu zvenčí a přitom jste si neuvědomili, že výsadbová nádoba je o poznání menší.

Mohou zlepšit panelákové klima
Jelikož rostliny mají nepřetržitý přístup k vodě, nemusí jí hospodařit tak šetrně, jak byly zvyklé. To se projeví nejen na jejich hezčím vzhledu a intenzitě růstu, ale také v klimatu, které kolem sebe vytvářejí. Tam, kde si členové domácnosti stěžovali na suchý vzduch během topné sezóny, je najednou mnohem příjemnější. Voda se při dýchání květin dostává do vzduchu a zlepšuje jeho kvalitu.

Příležitostná kontrola rezervoáru však není na škodu. Někdy se stává, že komáři objeví zásobu vody a snaží se ji využít k zachování svého rodu. Pokud máte pocit, že vám často piští kolem uší, možná si u vás doma udělali skrytou líheň. Platí to často jen v těch případech, kdy je nalévací otvor široký a snadno dostupný.

Pozor na letnění
Bydlíte-li v rodinném domě a rozhodnete se využít teplejší část roku k letnění interiérových květin pod širým nebem, měli byste myslet na to, že samozavlažovací květináče navržené pro interiér se odlišují od těch, které byly navrženy pro venkovní prostředí.

Chybí jim přepad, který by odvedl nadbytečnou vodu. Pokud by přišel déšť, interiérový květináč by se naplnil vodou až po samý vrch jako dětská vanička. Proto ptají dohled, abyste nemuseli uvažovat o tom, jakou náhradu do svých květníků vysadíte.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hořák na plazmové řezání – přesné a rychlé zařízení

Řezání plazmou je oblíbené v mnoha různých oblastech. Je...

Šperky z aragonitu

Mezi velmi oblíbené šperkařské kameny patří pro svůj velmi...

Kde se vzal diamantový prsten?

Podle záznamů požádal o ruku s diamantovým zásnubním prstenem...

Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak...