Tipy na knihy pro ženy, které okouzlí silným příběhem

Date:

Některé knihy prověří čas, jiné ocení literární kritika nebo i samotní čtenáři. Potom jsou zde autoři, kteří si vypěstují renomé na základě své předešlé tvorby, a proto se jejich nová kniha očekává s napětím.

Tak či onak, několik z nich se pak hodí jako skvělá inspirace pod vánoční stromeček pro ženy, které nečtou jen jednoduché kabelkové romány nebo zrovna neolibují červenou knihovnu.

Vybrali jsme sedm takových, které by všechny náročné čtenářky mohly jako vánoční dar oslovit a vyšly letos.

Síla – Naomi Aldermanová
Margaret Atwoodová tuto knihu označila za elektrizující, Barack Obama prohlásil, že jde o jednu z nejlepších knih, jaké za rok 2017 četl. Nyní vychází tento feministický sci-fi román i ve slovenském překladu ve vydavatelství Inaque.

„Ženy na celém světě zjišťují, že mají sílu. Stačí rozevřít dlaň, pohnout prstem a dokáží způsobit ukrutnou bolest či dokonce smrt. Mezi nimi jsou i Allie, Tunde, Roxy a Margot, které trpí nerovností.

Nyní využijí pohnuté časy, aby zavedly nový řád. Jiskra revoluce přeskakuje z jedné země do druhé, nová síla, výjimečná a ničivá, kterou v sobě objevily dívky a mladé ženy, navždy změní svět.“

Chcete-li vědět, jak to vypadá ve světě, který je obrácen úplně naruby, znát dystopii, která odpovídá na naši minulost i současnost, Naomi Aldermanová nabízí opravdu neobvyklý a odvážný román.

Swing Time – Zadie Smithová
Zadie Smithovou označují za jednu z nejtalentovanějších spisovatelek současnosti. Její román Swing Time byl nominován na prestižní Man Bookerovu cenu a klade si otázky jako – Jak se stáváme tím, kým jsme? Opravdu dokážeme utéct před svým původem? Musíme tančit na hudbu našich dob?

Jde o příběh dvou dívek, které se obě chtějí stát tanečnicemi, ale pouze jedna z nich, Tracey, má talent. Jejich přátelství je komplikované a končí, když je mu dvacet let, ale na svou blízkost nikdy nezapomenou.

Tracey se podaří dostat mezi sboristky, ale nezvládá dospělácký život, její přítelkyně čtvrť dětství opustí, procestuje svět jako asistentka popové hvězdy a má možnost pozorovat zblízka, což znamená být bohatou a slavnou.

Smithová svou knihou fascinuje, noří se do toho, co u člověka tvoří jeho skutečné já, zkoumá kulturu, rasismus a jejich vliv na společnost.

Patrick Melrose: Neřeš to – Edward St. Aubyn
Knižní série o Patrickovi Melrosovi se stala předlohou pro úspěšný britský seriál z roku 2018, ve které se v hlavní roli blýskl skvělý Benedict Cumberbatch. Neřeš to je první částí románové pentalogie.

V pěti dílech je ústřední postavou právě Patrick, jehož život sledujeme od nevinného, ​​ale ve skutečnosti těžkého dětství až po destruktivní dospělost.

Dekadence, drogy, narušené vztahy, deprese, to vše v oparu elitářského života, který se začne radikálně měnit, když dospělý Patrick obdrží telefonát, že jeho despotický otec zemřel. Snaží se překonat újmu, kterou mu kdysi způsobil a kterou jeho matka mlčky přehlížela.

První část se odehrává během jednoho dne a večeře na rodinném zámku v jižní Francii. Melrosovi očekávají hosty, ale tento večer bude jiný, než si zpočátku mysleli. A vy se do něj můžete ponořit s nimi.

Pasáž – Simon Stålenhag
Milovnice science fiction a postapokalyptických příběhů jistě potěší tato kniha. Má podtitul „Osamělá cesta postapokalyptickou krajinou“ a přivede vás zpět do roku 1997.

Michelle a její malý žlutý robot unikají napříč dystopickou Amerikou. Na cestě nacházejí vraky obrovských válečných dronů a technologickému odpadu rozkládající se konzumní společnosti, který je všude přítomen, se nelze vyhnout.

Blíží se k pobřeží a svět za nimi se hroutí, slovo civilizace již nabylo úplně jiného významu.

Za knížkou stojí mezinárodně uznávaný švédský autor a ilustrátor Simon Stalenhag, kterého označují za jednoho z nejžádanějších vizuálních vypravěčů na světě.

cop – Laetitia Colombaniová
Tři ženy a tři různé kontinenty se nemusí vůbec znát, aby je spojovalo něco silného a neviditelného. Je to touha po svobodě, rovnosti a důstojném životě, ale také symbolika ženských vlasů.

Nahlédněte prostřednictvím knihy, kterou letos vydalo vydavatelství Ikar, do světa jiných kultur.

Poznáte v nich Indku Smitá, která se vzbouří proti kastovnické nespravedlnosti, Italku Giulii, která se v méně své lásky vzepře patriarchálnímu způsobu života a také Kanaďance Sarah, která bojuje s rakovinou as diskriminací slabých ze strany silných.

Kniha pro všechny ženy, které se nevzdávají a denně bojují s rozličnými peripetiemi a osudem.

Všechno, co jste chtěli vědět o módě – Ada Bartlová
Toto není jen tak obyčejná kniha o šatech a oblékání, ani nejde o nesplnitelné magazínové řady, které jste už tisíckrát četli.

Ada Bartlová je zakladatelka blogu Módní peklo a proslavila se nejen nemilosrdnou kritikou módních přešlapů, ale také užitečnými radami a postřehy ze světa módy.

I proto sestavila knihu pro ty ženy, které už mají plné zuby tisíckrát opakovaných řečí o francouzském šarmu a slim džínách jako základu šatníku.

Obsahuje tipy, jak oblékat různé postavy, jak najít své barvy, jak výrobci lžou své zákazníky, jak najít svůj styl i jak si v obchodě vybrat ten správný kus, který člověku „sedne“.

Časosběrná kronika naší rodiny – kolektiv autorů
Třeba říci, že toto není román, může však potěšit rodinně orientované ženy.

Díky kronice je možné zmapovat deset let života rodiny na fotografiích, ale také pomocí zápisků, kterými obdarovaná zachytí nejdůležitější momenty v roce.

Které významné události jste zažili? Jak probíhaly oslavy narozenin a jak jste strávili společné Vánoce? Co mimořádně se během roku vaší rodině událo?

Několika větami vytvoříte vzpomínky, které budou rodinným pokladem na celé generace.

Každému roku je v knize věnováno 14 stránek, na které můžete lepit fotografie a psát, respektive odpovědět na návodné dotazy. Za několik let si tak bude moci celá rodina zavzpomínat, jací byli její jednotliví členové a co spolu přežili.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hořák na plazmové řezání – přesné a rychlé zařízení

Řezání plazmou je oblíbené v mnoha různých oblastech. Je...

Šperky z aragonitu

Mezi velmi oblíbené šperkařské kameny patří pro svůj velmi...

Kde se vzal diamantový prsten?

Podle záznamů požádal o ruku s diamantovým zásnubním prstenem...

Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak...