Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

Date:

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak komunikovat se svým okolím.

V organismu matky zvyšuje tvorbu prolaktinu, hormonu stimulujícího tvorbu mateřského mléka. Prolaktin stojí i za pohnutkami chtít vzít plačící dítě do náruče a hned ho utišit.

Děti pláčou z mnoha důvodů, abychom je uměli co nejrychleji utišit, je dobré vědět, co může být příčinou všech slz a povyku.

Proč dítě pláče?
Může jít o takové příčiny jako hlad, únava, nepohodlí, mokrá plenka, tlačící se zoubky, cizí prostředí, nepřítomnost rodiče, nadýmání nebo koliky, bolesti či nemoc.

Pokud není vysvětlením žádná z uvedených příčin a už opravdu nevíte, co by mohlo vaše dítě dráždit, problém může být někde jinde a někdy nezaškodí navštívit lékaře.

„Tím, že reagujeme na potřeby miminka, bude se cítit bezpečně, protože děláme jeho svět předvídatelným.

Pokud je v neustálém stresu, například pokud dlouhodobě ignorujeme jeho pláč ve strachu, že si ho rozmaznáme, negativně to ovlivňuje vývoj jeho nervové soustavy. V konečném důsledku tedy dosáhneme přesného opaku,“ vysvětlila v minulosti pro SME psycholožka Jana Bašňáková.

Pro uklidnění svého dítěte tedy můžete zkusit některou z těchto metod:

Jak utišit plačící dítě?

 1. Miminka obecně mají v oblibě vodu, připomíná jim to „plácání se“ v děloze. Pokud je miminko ještě malé, můžeme mu vodu ke koupání místo do vaničky napustit do kbelíku.

Děťátko do něj ponoříme až po ramena. Takový stísněný prostor mu ohraničuje pohyby a tím se dítě cítí bezpečněji (tak jako v děloze, kde prostoru také nemělo nazbyt).

 1. Dítě potřebuje cítit svůj prostor. Zaviňte ho celého is držadly podél těla do zavinovačky nebo přikrývky. Je možné, že se jen poleklo vlastních prudkých pohybů.
 2. Tělo na tělo
  Při tělesném kontaktu se z těla uvolňuje hormon oxytocin – ten ovlivňuje i naše emoce. Stejně tak působí na naše tělo i kojení. Pokud dítě pláče kvůli hladu či žízně, perfektně ho utiší. Při únavě zabírá tato metoda také. Dítě se totiž sáním prsu unaví více a rychleji usne. Dítě blízkost matky uklidňuje a kontakt kůže na kůži nemusí být jen o kojení, ale právě o této vzájemné blízkosti.
 3. Chystáte se večer ven a víte, že vaše miminko „vyvádí“ hlavně tehdy, když nejste u něj? Položte mu do postýlky kus oblečení, například tričko, ze kterého bude cítit vaši vůni. Ta ho uklidní a dodá mu pocit bezpečí.
 4. Zkuste také jemné skákání (pohoupávání) na míči. Dítě dokáže krásně a rychle utišit. Pozor je však třeba dát na plné bříško.
 5. Oblíbeným trikem je plácání po pleně. Často se jedná o automatický a spontánní pohyb každého člověka, který drží dítě v náručí a má obavy z toho, že spustí křik.
 6. Známý tón vašeho hlasu dítě uklidní nejlépe. Šeptejte mu do ouška nebo vydávejte šumivé zvuky.
 7. Zkuste dítěti třít místo v čele mezi očima. Mnoha rodičům se díky tomuto triku dítě uklidnilo a dokonce usnulo.
 8. Absolutně ticho a tma. Některým dětem jednoduše překáží hluk a ostrost světla.
 9. Nezapomínejte ani na otcovu náruč. Paže otců jsou často pro děti útulnější. Mohou se v jejich náručí celé skrýt a otcové i děti stejně tak čerpají výhody ze vzájemného kontaktu kůže na kůži.
 10. Nošení
  Případně zkuste nošení v šátku nebo nosiči. Dítě slyší pravidelný tlukot srdce a to ho uklidňuje. Význam nošení dokazuje i studie vědců z Kanady Ronalda G. Barra a Ursa A. Hunzikera, podle kterých jsou nošená miminka šťastnější a méně pláčou.

Svému testu podrobili děti ve věku od 4 do 12 týdnů. Z pozorování vyplynulo, že ta polovina dětí, která byla během dne nošena častěji, vykazovala až o 50 % méně pláče ve dne i v noci než druhá skupina dětí.

 1. Pokud nic jiného nezabírá, někdy jednoduše postačí změnit prostředí, ukažte dítěti jeho vlastní odraz v zrcadle nebo vyjděte ven na čerstvý vzduch.
 2. Pomůckou proti pláči je i dudlík.
 3. Pokud dítě pláče pro bolavé dásně a prořezávající se první zoubky, záchranou může být chladivý balzám na dásně.
 4. Při kolice zase miminku pomůže teplá koupel a masáž bříška. Položte dítě na záda, bříško mu trochu potřete olejíčkem a pomasírujte ho. Případně mu na střídačku přitlačujte nožky k bříšku, jako byste s ním jezdili na kole.

Když nic nepomáhá a dítě stále pláče
Mnozí rodiče by v kritických situacích dali cokoli za dobře míněnou radu nebo trik, který by jim pomohl.

Tak jako nejsou všechny děti stejné, ani tyto rady nemusí platit na všechny stejně. To, co jedno dítě spolehlivě utiší, druhé zburcuje do ještě většího hluku.

Pokud všechny ostatní metody selhaly, můžete zkusit ještě jednu. Za touto technikou stojí americký lékař Robert C. Hamilton působící na klinice v Santa Monice v Kalifornii.

Ten za více než třicet let zkusil řadu metod, jak utišit plačící dítě. Při této technice však vaše dítě ztichne téměř okamžitě.

Ruce plačícího dítěte mu přeložte přes hrudník – pracujte něžně as opatrností
Bezpečně a hlavně jemně jej držte za zkřížená ramínka
Druhou ruku umístěte do rozkroku na plenu
Dítě držte pod 45 stupňovým úhlem, aby náhodou nemyklo hlavou prudce dozadu a neublížilo si tak
Jemně dítě pohupujte

Tato metoda je podle lékaře nejvhodnější pro děti do tří měsíců, dokud ještě nejsou tak těžké.

Je důležité, abyste nepanikařili. Dítě to z vás totiž vycítí. Vaše nejistota a obavy mu na pokoji nepřidají. Když budete nervózní a bude vás ovládat hněv, situaci jen zhoršíte.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hořák na plazmové řezání – přesné a rychlé zařízení

Řezání plazmou je oblíbené v mnoha různých oblastech. Je...

Šperky z aragonitu

Mezi velmi oblíbené šperkařské kameny patří pro svůj velmi...

Kde se vzal diamantový prsten?

Podle záznamů požádal o ruku s diamantovým zásnubním prstenem...

Psycholožka: Takový stav jsme po dlouhé generace nezažili. Nikdo neví, co se vyplaví

Od začátku tohoto týdne je přerušeno vyučování ve všech...