Zorientujte se v obuvi pro děti: Jaké přezůvky se doporučují do školy?

Date:

Tenisky a pryžové pantofle jako přezůvky do školy neschvalují hygienici ani ortopedi. „Při výběru přezůvek do školy dejte přednost takovým, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, například z usní a textilu,“ radí Jana Hamade z Úřadu veřejného zdravotnictví SR (ÚVZ SR).

Přezůvky do školy by měly být měkké, prodyšné, neměly by dráždit kůži. Měly by absorbovat vlhkost a měly by se přizpůsobit tvaru chodidla.

Odbornice také upozorňuje, že jiný typ obuvi se hodí do interiéru, jiný ke sportování. Tenisky jako přezůvky tedy Jana Hamade školákům nedoporučuje.

Vhodné nejsou ani boty z koženky nebo plastu, jako například oblíbené pryžové boty k vodě. Taková obuv se nepřizpůsobí chodidlu, je tvrdá a neprodyšná. A protože neodvádí vlhkost, může vést k plísňovému onemocnění na nohou.

Levně či draze, potřebný je prostor pro prsty

Zde jsou tři způsoby, se kterými děti naučíte zavázat si šňůrky
Čtěte
Nejmenší děti by měly mít podle Hamadeové do školy na přezouvání nízkou kotníčkovou obuv na šněrování nebo na suchý zip.

„Pro správný růst kostí je velmi důležité, aby mělo dítě v obuvi dostatek místa pro prsty,“ upřesnila Hamadeová s tím, že nesprávná obuv může vést i ke skolióze. I proto je třeba dětem přezůvky čas od času během školního roku zkontrolovat.

U tenisek na tělesnou výchovu zpravidla školy vyžadují obuv se světlou podrážkou.

Přezůvky a sportovní obuv pro tělesnou výchovu lze vybavit „nízkonákladově“. Řetězec se sportovními potřebami nabízí pro nejmenší tenisky již od 8 eur.

Značkové sportovní boty koupíte zhruba za 30 eur. Obuv, která se dá použít jako přezůvky, se dá koupit i za 10 eur, specializované obchody nabízejí přezůvky i za 30 a více eur.

Měla by být co nejsnazší.
Výběr obuvi má odpovídat účelu – na přezůvky do třídy se hodí jiné boty než do tělocvičny.
Nejmenším dětem do školy pořiďte nízkou kotníkovou obuv na tkaničky, řemínky nebo suchý zip, podpatek by měl být co nejnižší.
Měla by být lehká a vzdušná, může být i textilní, nebo z usní, tedy ze zpracované kůže.
Pro sport se doporučuje tvrdší, neprodyšná obuv podle druhu sportu.
Vycházková celoroční a zimní obuv, tedy obuv, ve které bude dítě chodit do školy, by měla mít mohutnější a trvanlivější konstrukci a pevnou podešev.
Na turistiku se doporučuje mít obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustnější podešví.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hořák na plazmové řezání – přesné a rychlé zařízení

Řezání plazmou je oblíbené v mnoha různých oblastech. Je...

Šperky z aragonitu

Mezi velmi oblíbené šperkařské kameny patří pro svůj velmi...

Kde se vzal diamantový prsten?

Podle záznamů požádal o ruku s diamantovým zásnubním prstenem...

Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak...