Mateřská pro otce se osvědčila a je stále přitažlivější pro mnohé muže. Podle nejnovějšího výzkumu Institutu finanční politiky na ni odchází už každý čtvrtý z nich.
Atraktivnější je zejména od roku 2011, kdy se změnila legislativa, která upravila podmínky pobírání mateřské otcem. Od zavedení těchto změn se počet mužů na rodičovské dovolené pobírajících mateřskou každý rok v průměru zdvojnásobil.
Zatímco v roce 2018 ji pobíralo téměř 10 tisíc otců, jen za první pololetí roku 2019 si nárok na mateřskou uplatnilo již 6,5 tisíc z nich. Statistiky ukazují, že od zavedení změn před devíti let se otcové starali dohromady o téměř 26 tisíc dětí.
Institut finanční politiky informuje, že díky těmto změnám se matky mohou vrátit na trh práce mnohem dříve, což může podle odborníků posílit postavení žen na trhu práce, a přispět k vyrovnávání nerovností v dělbě placené a neplacené práce matek a otců.
Polovina všech matek obvykle začne pracovat až 33 měsíců po porodu, pokud však šel na mateřskou i otec, polovina matek začala pracovat už o osm měsíců dříve.
Institut, který patří pod Ministerstvo financí SR, uvádí, že pokud otcové vedle mateřské i pracují, nástup matek do práce se odsouvá.
Příčinou, proč počty otců na mateřské rostou, může být růst mateřského v poměru k předchozímu příjmu a postupně rostoucí povědomí o možnosti jít na mateřskou. Od roku 2019 také mohou jít na mateřskou oba rodiče současně, pokud mají více než jedno dítě ve věku do tří let, což je další motivací mužů k tomuto kroku.
Pravděpodobnost, že muž půjde na mateřskou, se zvyšuje i se vzděláním matek a otců, při vyšším výdělku žen a také tehdy, je-li jeden z rodičů samostatně výdělečně činnou osobou (OSVČ).
„Slovenská mateřská pro otce patří k nejštědřejším politikám svého druhu na světě,“ píše ve shrnutí výzkumu Zuzana Dančíková, jeho autorka.
Jedním z důvodů, proč by měli i slovenští otcové chodit na mateřskou, je podle ní zlepšení postavení žen na pracovním trhu.
Zatímco v roce 2019 dosáhla zaměstnanost mužů ve věku 20 až 64 let 80 procent, zaměstnanost žen byla pouhých 67 procent.
„Jednou z příčin je nízká zaměstnanost žen s malými dětmi. K té přispívají i dlouhé mateřské a rodičovské dovolené, na které chodí většinou matky,“ vysvětluje Dančíková.
Nižší důchody
Dlouhé mateřské a rodičovské dovolené vedou k nižším důchodům. Důvodem je, že stát během mateřské a rodičovské dovolené za rodiče platí do důchodového systému v průměru nižší příspěvky ve srovnání s odvody většiny pracujících rodičů.
Dalším důvodem jsou překážky, které znemožňují dlouhodobý kariérní i profesionální růst žen, s čímž jsou spojeny i dlouhodobě nižší příjmy.
To koneckonců vede k nižším důchodům žen.
Muži, kteří nastoupí na mateřskou, také napomáhají rovnoměrnější dělbu péče o děti, zvyšování zaměstnanosti žen a v neposlední řadě také posilování pouta s dítětem.